Alienator.pl - myślenie niezależne...

Pełna wersja: Geologowie: islandzkie "wrota piekieł" wkrótce wybuchną
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Islandzki wulkan Hekla, jeden z najgroźniejszych w kraju, jest gotowy do erupcji - poinformowali dziś geologowie, na podstawie obserwacji ruchów magmy pod kraterem. Uspokajają, że jeśli dojdzie do wybuchu, nie powinien on wywołać paraliżu ruchu lotniczego.W ciągu ostatnich 50 lat Hekla wybuchała mniej więcej co 10 lat. Ostatnia erupcja nastąpiła 26 lutego 2000 r., półtorej godziny po zapowiadających ją wstrząsach.- Od dwóch lub trzech dni Hekla wykazuje nietypową podziemną aktywność - wyjaśnił Pall Einarsson z Uniwersytetu Islandzkiego. - Nie musi to oznaczać, że wybuch nastąpi natychmiast - dodał.Hekla to "wrota piekieł"Hekla (1491 m n.p.m.) znajduje się na południu Islandii, w odległości 110 km na wschód od stolicy kraju, Reykjaviku. Wulkan, zwany przez Islandczyków "wrotami piekieł", w ciągu ostatniego tysiąclecia wybuchał ok. 20 razy. Nazwę tę zawdzięcza mnichom, którzy obserwowali jego wybuch w 1104 roku. 15 lat później pojawił się poemat opisujący Heklę jako więzienie Judasza.Po zeszłorocznym wybuchu Eyjafjoell i majowej erupcji Grimsvotn naukowcy ostrzegali, że w ciągu kolejnych miesięcy i lat wybuchać będą inne islandzkie wulkany. Na pierwszym miejscu wymieniali właśnie Heklę.Wulkan znajduje się w pobliżu wulkan Eyjafjoell, który w kwietniu 2010 r. wywołał kilkudniowe zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej. Anulowanych zostało 100 tys. lotów, a wiele tysięcy Europejczyków nie mogło skorzystać z lotów. Z tego powodu na pogrzeb pary prezydenckiej nie przyleciało wielu przywódców państw.Egipskie ciemności w IslandiiMiesiąc temu najaktywniejszy wulkan wyspy Grimsvotn zafundował Islandczykom największą erupcję wulkaniczną od 100 lat. Opadający pył sprawił, że w niedzielny poranek część Islandii pogrążyła się w zupełnych ciemnościach.Od pierwszego wybuchu wulkanu nad kraterem unosiła się chmura na wysokość ok. 20 km. Chmurę można było dostrzec z wielu części Islandii. - Najprawdopodobniej to para wodna powstała przy topnieniu lodowca - powiedział agencji dpa geolog Hjorleifur Sveinbjornsson.Jak mówią świadkowie, dzień później ciężka chmura pyłu na południowym wschodzie Islandii zamieniła dzień w noc. - Mniej więcej 200 km od Reykiawiku zapanowała zupełna ciemność - przyznał geofizyk z Uniwersytetu Islandzkiego, Magnus Tumi Gudmundsson.Islandia należy do grupy krajów o największej aktywności sejsmicznej na świecie.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1...uchna.htmlps. może wklejając odnośnik do strony kopiujmy treść artykułu , bo za jakiś czas link może nie być aktywny a tak treść zostanie . Taka moja sugestia.
Ewakuacja w pobliżu wulkanu Katla
googlowski tłumacz
potwierdzenie
cdn.
Wzrosła aktywność Katli. Ewakuacja

Wzrosła aktywność wewnątrz Katli - jednego z największych wulkanów na Islandii. Władze przystąpiły do ewakuacji części osad i gospodarstw położonych w jego pobliżu. Ewakuacją objęto 200 osób, którym zagraża woda spływająca z lodowca Myrdalsjokull

Pod wpływem rosnącej temperatury we wnętrzu wulkanu, z pokrywającego go lodowca Myrdalsjokull spływa woda. Potoki zniszczyły most na jednej z rzek górskich, spływających do morza z lodowców. W innym miejscu woda oraz niesione przez nią odłamy skalne przerwały też tak zwany Islandzki Pierścień, czyli drogę okalającą całą wyspę. Nad wulkanem pojawił się też słup pary wodnej.

Przyczyną powodzi na tym terenie może być wzrost aktywności wulkanu lub - jak podkreślają eksperci - niewielka erupcja. - Jedną z możliwych przyczyn powodzi jest to, że już doszło do niewielkiej erupcji wulkanu - mówi wulkanolog Evgenia Ilyinskaya z Icelandic Meteorological Office. Jak donosi islandzki dziennik "Morgunbladit", wulkanolodzy nie są pewni, czy zbliża się większa erupcja Katli. Nad wulkan skierowano samolot obserwacyjny z ekipą ekspertów.

Hekla także groźna

Tymczasem geologowie ostrzegają przed erupcją innego islandzkiego wulkanu - Hekli. - Islandzki wulkan Hekla, jeden z najgroźniejszych w kraju, jest gotowy do erupcji - poinformowali geologowie na podstawie obserwacji ruchów magmy pod kraterem. Uspokajają, że jeśli dojdzie do wybuchu, nie powinien on wywołać paraliżu ruchu lotniczego.

W ciągu ostatnich 50 lat Hekla wybuchała mniej więcej co 10 lat. Ostatnia erupcja nastąpiła 26 lutego 2000 r., półtorej godziny po zapowiadających ją wstrząsach.

Hekla (1491 m n.p.m.) znajduje się na południu Islandii, w odległości 110 km na wschód od stolicy kraju, Reykjaviku. Wulkan, zwany przez Islandczyków "wrotami piekieł", w ciągu ostatniego tysiąclecia wybuchał ok. 20 razy.

Katla (1512 m n.p.m.) także znajduje się na południu kraju. Do ostatniej erupcji doszło w 1918 roku.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1...uacja.html
Trzęsienia co 10 min koło Katla.'dzwońcie po taksówkę, żona rodzi!'
http://www.theweatherspace.com/news/TWS-...katla.html
Konkretniejsza aktywność wulkanu Katla - 3 wstrząsy powyżej 3.0

http://en.vedur.is/earthquakes-and-volca...rthquakes/

ktoś zrobił gifa
http://makeagif.com/i/7oKNuy
I znów Islandia...

Naukowcy: Wybuchnie islandzki wulkan. Znów pył sparaliżuje Europę?
Na Islandii może niedługo dojść do dużej erupcji wulkanu - sądzą naukowcy. Skutkiem takiego wybuchu zwykle bywają poważne powodzie.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1...izuje.html

Czy Katla wybuchnie?
Na Islandii może niedługo dojść do dużej erupcji wulkanu - sądzą naukowcy. Skutkiem takiego wybuchu zwykle bywają poważne powodzie.
http://turystyka.wp.pl/kat,3,title,czy-k...tykul.html
W piątek koło 12.00 UTC zaczął topnieć lodowiec na Grímsfjall
http://www.jonfr.com/volcano/?p=2144
Wczoraj było trochę aktywności sejsmicznej o sile powyżej 3 w południowo-zachodniej Islandii. Jedyny wulkan w pobliżu, Reykjanes, miał ostatnią erupcję w holocenie.
http://www.icelandreview.com/icelandrevi....news.aspx
http://theextinctionprotocol.wordpress.c...t-iceland/

mapa islandzkich wulkanów
http://0.tqn.com/d/goscandinavia/1/0/p/9...celand.gif
Stron: 1 2
Przekierowanie