Projekt Boungler Forum

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skażenie radiologiczne w Europie
Autor Wiadomość
skywalker Offline
Administrator

Liczba postów: 1,324
Reputacja: 27
Skażenie radiologiczne w Europie
Nie chciałbym siać paniki tytułem, ale przeglądałem sobie tę stronę:

http://eurdepweb.jrc.ec.europa.eu/Public...fault.aspx

I co znalazłem:

1. Promieniowanie gamma w całej Europie, ale o wiele większe zagęszczenie na terenie Niemiec.

2. Zaciekawiło mnie powyższe więc zacząłem przeglądać inne możliwe skażenia. Okazało się, że mnóstwo ołowiu 214 oraz bizmutu 214 w Niemczech - szczególnie na południu, gdzie odnotowane są szczytowe dla tej mapki [x>3 Bq/m3] i słabnące w stronę morza.

3. Ostatnie co mnie zaciekawiło to rozpady alfa w Polsce. Promieniowanie z rozpadów alfa nie powinno być zbyt groźne w takim natężeniu, ale zastanawia mnie, dlaczego tylko w Polsce? Czy ktoś o czymś co się mieści w tych punktach?

SIC VIS PACEM, PARA BELLUM
09-13-2011 08:21 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
makpfi Offline
Member

Liczba postów: 115
Reputacja: 5
RE: Skażenie radiologiczne w Europie
Monitor radioaktywności Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie podaje skażenie jodem i cezem i mieści sie ono prawdopodobnie w normie.

"Cywilizacje umierają, gdy kobiety nie chcą rodzić dzieci a mężczyźni walczyć" - Józef Maria Bocheński
Profil na Bio/ Lubelskie-Mazowieckie/CB radio
09-13-2011 08:43 PM
skywalker Offline
Administrator

(09-13-2011 08:43 PM)makpfi napisał(a):  Monitor radioaktywności Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie podaje skażenie jodem i cezem i mieści sie ono prawdopodobnie w normie.

Z tego co widzę to nie wykryto skażenia w Lublinie - ani jodem ani cezem

Jod I-131 (365 keV) nie wykryto

Cez Cs-137 (662 keV) nie wykryto

09-13-2011 08:47 PM
skywalker Offline
Administrator

(09-13-2011 08:56 PM)CPa napisał(a):  
(09-13-2011 08:21 PM)skywalker napisał(a):  1. Promieniowanie gamma w całej Europie, ale o wiele większe zagęszczenie na terenie Niemiec.

Każda z tych kropek to stacja pomiarowa. Niemcy mają porządną sieć : )

Tak, mają znacznie porządniejszą sieć niż te kilka kropek.. Chociaż sam zauważyłem mniej więcej podobne rozłożenie bizmutu i ołowiu na mapce i pomyślałem o tym samym. Jeszcze jedno - Niemcy weryfikują dane zanim je opublikują (2 hours delay) - nie są to błędy kalibracji ani nic (być nie powinny)

1805 Niemieckich stacji

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-13-2011 09:26 PM przez skywalker.)
09-13-2011 09:04 PM
makpfi Offline
Member

Liczba postów: 115
Reputacja: 5
To, że Niemcy maja większą sieć stacji pomiarowych jest oczywiste, maja przecież 17 działających elektrowni atomowych, a to tworzy jednak jakieś zagrożenie.

Sama aparatura pomiarowa zainstalowana w elektrowni może ulec uszkodzeniu w przypadku jakiegoś wybuchu stąd konieczność istnienia niezależnej sieci pomiarowej.

Dodatkowo Niemcy miały być na pierwszej linii ataku jądrowego Układu Warszawskiego, więc była konieczność monitorowania skażeń na całym terytorium państwa.

Polska ma także sieć stacji pomiarowych, ale dane z nich uzyskiwane nie są powszechnie dostępne.

Link: http://www.paa.gov.pl/?frame=8.3

"Cywilizacje umierają, gdy kobiety nie chcą rodzić dzieci a mężczyźni walczyć" - Józef Maria Bocheński
Profil na Bio/ Lubelskie-Mazowieckie/CB radio
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-14-2011 09:18 AM przez makpfi.)
09-14-2011 09:17 AM
skywalker Offline
Administrator

2 albo 4 tygodnie temu (i dawniej) było więcej zliczeń ołowiu i bizmutu, więc traktuję że to normalne, a w innych państwach się chyba po prostu nie sprawdza skażenia takimi pierwiastkami. Odczyty mają minimalną skalę, więc to pewnie 'bezpieczne' skażenie.

09-14-2011 04:25 PM
skywalker Offline
Administrator

Zamknięto wczoraj w nocy część Pragi z powodu wysokiego promieniowania. Wygląda mi na niedoszłą 'brudną bombę', albo artefakt z czasów Trzeciej Rzeszy lub ZSRR.

Cytat:Służby uspokajały, że taki poziom radiacji nie stwarzał zagrożenia dla ludzi, nie wyjaśniały jednak, co jest jego źródłem. Po całonocnych pomiarach wprowadzono na teren ekipę ze specjalistycznym sprzętem, która zdejmując warstwy ziemi odnalazła mały metalowy pojemnik w kształcie walca. Po przewiezieniu go do laboratorium Instytutu Ochrony Radiologicznej okazało się, że zawiera on izotop radu 226, który używany jest w medycynie.
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1...anie_.html

Jest mała zagadka - rad rozpada się głównie w alfa, także wykrycie promieniowania z pod ziemi zegarkiem jest praktycznie nie możliwe (podobno promieniowanie zauważył opiekun dziecka na placu zabaw wskaźnikiem promieniowania w zegarku)
Cytat:226Ra rozpada się trojako; energia promieniowania promieniowania ?, ? i ? wynosi odpowiednio 4,8, 0,0036 i 0,0067 MeV
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rad_%28pierwiastek%29

Jest 'plota', że to jest próba przeciwdziałania wykopaliskom uranu, którego w Czechach mnóstwo (szczególnie Bohemia)
http://www.wise-uranium.org/upeur.html#CZ

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-29-2011 06:55 PM przez skywalker.)
09-29-2011 05:34 PM
ChollaYi Offline
21st Century Schizoid Man

Liczba postów: 317
Reputacja: 23
"Rumunia: ukradziono ponad 70 kg rudy uranowej"

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/rumunia-...omosc.html

"Ponad 70 kilogramów radioaktywnej rudy uranowej ukradli złodzieje z kopalni w zachodniej Rumunii. Ukradziony uran nie był wzbogacony - poinformowała rzeczniczka rumuńskiej policji Alina Dinu."

Przyznam, że słabo się orientuję w temacie ale poniższy cytat brzmi trochę uspokajająco...

"Zanim uran będzie wzbogacony na tyle, by mógł być wykorzystany w broni nuklearnej lub dla celów energetyki jądrowej musi przejść skomplikowane procesy."

Michał
Warszawa || CB || Informatyka | Żeglarstwo | Fotografika | Mechanika sam.
11-01-2011 10:01 PM
Piran Offline
Przemądrzały

Liczba postów: 57
Reputacja: 0
70 kg rudy uranu to za mało na jakąkolwiek bombę a wzbogacenie go jest zbyt dużym przedsięwzięciem dla całych krajów nie mówiąc o jakichś tam złodziejach... Pewnie myśleli, że coś na tym zarobią ale nie wiem bo nie wczytuje mi się strona z informacją

Po krótce dla zainteresowanych - uran należy jak najbardziej oczyścić, przereagować z fluorem (zapewne kwasem fluorowym albo jakąś jego solą) tworząc fluorek uranu (trujący, radioaktywny gaz) który następnie przepuszcza się przez setki (jeśli nie tysiące) specjalnych wirówek oddzielając nieznacznie cięższe izotopy korzystając ze starej, dobrej i prymitywnej siły odśrodkowej... Gaz z powrotem konwertuje się w metal i dopiero to można wpakować w bombę- W piwnicy się tego nie zrobi Wink Zwłaszcza z 70 kg, które to 70 kg przy masie uranu jest śmieszną ilością...
11-01-2011 10:29 PM
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
skywalker Offline
Administrator

Radioaktywne cząsteczki I-131 niewiadomego pochodzenia wykryte (głównie) w Czechach

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-15689555

11-14-2011 04:44 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz