Projekt Boungler Forum

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak moje pieniądze są marnotrawione?
Autor Wiadomość
Alienator Offline
Super Moderator

Liczba postów: 332
Reputacja: 12
Jak moje pieniądze są marnotrawione?
Nawiązując do wypowiedzi kolegi emir - dotyczącej wtrącania się Państwa do mojego uwielbienia tytoniowego lub nie...

Już o tym wcześniej pisałem. Nie chcę się leczyć za czyjeś pieniądze, chce się leczyć za swoje. To wyłącznie moja sprawa co robię ze swoim zdrowiem i tak samo ma się rzecz do odpowiedzialności. Jestem przeciwnikiem stosowania jakiejkolwiek formy socjalizmu i wspólnych pieniędzy a zus właśnie takim jest i czy tego chce czy nie każdy socjo-system pada.

Wystarczy jak widzę ilu ludzi bez perspektyw muszę utrzymywać zapieprzając po nocach i oddając połowę zarobionych pieniędzy jako podatki, aby po sąsiedzku obserwować jak wspaniale rozochocone i wesołe towarzystwo żyje z zasiłku, który zasilam swoją pracą.

Nie stawiam wszystkich w jednym szeregu, znam osoby, którym ewidentnie zasiłek jest potrzebny i jestem szczęśliwy (poniekąd) że mogę "tego kogoś" wspierać.

Uważam że jestem codziennie okradany, składki które zmuszony jestem odprowadzać "zmuszony z pełną świadomością" bo jak ich nie zapłacę to mnie zlicytują - są całkowitą stratą i również z pełną świadomością muszę żyć z przeświadczeniem że 1000 zł zusu płacę na utrzymanie całej tej infrastruktury która mi nic nie daje.

Ostatnio byłem u doradcy finansowego i powiedział mi że jeżeli będę odkładał 400 zł miesięcznie przez co najmniej 30 lat to mam zagwarantowaną super emeryturkę w wysokości kilkuset tysięcy złotych - więc to sobie szybko policzyłem i wypadło to tak:

Gdybym odkładał co miesiąc 400 zł przez 10 lat i po każdym roku kapitalizował odsetki to wkłady wyglądałyby następująco:

1 rok - 5040
2 lata - 10322
3 lata - 15888
4 lata - 21723
5 lat - 27849
6 lat - 34281
7 lat - 41035
8 lat - 48127
9 lat - 55573
10 lat - 63392

Oczywiście policzyłem to sobie sprytnie na 5% lokacie, która ma się nijak do inflacji. Tutaj i tak wyszedłbym obronną ręką jeżeli tylko to oprocentowanie pokryłoby spadek wartości złotego.

Gdyby to było nieoprocentowane to za 10 lat uzbierałbym raptem: 48 000 zł to aż o 15 392 zł mniej.

Odkładana kwota rośnie niemal wykładniczo, ponieważ każdy kolejny rok kapitalizuje odsetki od ogólnej kwoty, na papierze wygląda to dobrze - gorzej w rzeczywistości, ponieważ będą zdarzały się sytuacje w których ten kapitał będzie musiał być naruszony (siła wyższa) lub np zmieni się stopień inflacji albo ktoś genialny wymyśli podatek od "ludzi przezornych" - czyli takich którzy chcą mieć jakieś pewniejsze zaplecze na stare lata niż to co może zagwarantować państwo i DALECE już deficytowy ZUS.

Jak z wyliczeń wynika tylko 10 lat oszczędzania (po 400 zł miesięcznie) daje nam już 63 tyś złotych. W dalszej perspektywie:

11 lat - 71601
12 lat - 80221
13 lat - 89272
14 lat - 98776
15 lat - 108755
16 lat - 119232
17 lat - 130234
18 lat - 141786
19 lat - 153915
20 lat - 166651

Po 20 latach prawie potrajamy kwotę z poprzedniego wyliczenia.

Ok a teraz pytanie:
- Jeżeli po 20 latach osiągam już kwotę, 166 000 zł to jaką osiągnę po 40 latach odkładania? 50 latach? Czy ktoś w ogóle uświadomił sobie jak potężne pieniądze przedsiębiorca pompuje w ten system?

Czy ktoś obliczy mi ile będę miał na koncie po 50 latach odkładania w taki swój własny prywatny filar?

Ja wiem ile to jest pieniędzy i wiem również że gdybym je wydawał po 2-3 tyś miesięcznie nie wydam ich do końca życia.
A jak to się ma do naszych emerytur przyszłych emerytur?
Śmiech na sali!

To jest prognoza która daje nam zasilanie finansowe oparte o stabilny przelicznik oprocentowania lokat.
W przypadku funduszy inwestycyjnych ten stopień wyjściowy jest o wiele wyższy dając przy dobrym obrocie sprawy kwoty przekraczające grubo milion złotych.

Jak zatem się dzieje że osoby odpowiedzialne za marnotrawienie naszych pieniędzy i brak przedsiębiorczości w ich obrocie i namnażaniu nie są skazane prawomocnym wyrokiem sądu?
To się w głowie nie mieści że jestem zmuszany do opłacania składek i z pełną świadomością są to pieniądze które z góry nawet w małym stopniu nie zostaną mi zwrócone.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-20-2012 07:30 PM przez Alienator.)
02-20-2012 07:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Antoś Jones Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 24
Reputacja: 4
RE: Jak moje pieniądze są marnotrawione?
A najgorsze jest to, że nie można nic z tym zrobić Sad
02-20-2012 08:56 PM
Kozmikus Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 28
Reputacja: 0
Antoś, może i będzie można:
http://pluszak.nowyekran.pl/post/53335,p...mowe-z-zus

Swego czasu poprosiłem o zrobienie mi planu inwestycji (300zł miesięcznie) w "pewnym programie"
Poniżej wklejam wyniki w formie tabelkie (pierwsze 10 lat to strata w przypadku wypłaty w zwiazku ze specyfikacja umowy)

[Obrazek: pinalfa.jpg]

Uploaded with ImageShack.us
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-25-2012 01:39 PM przez Kozmikus.)
02-25-2012 01:38 PM
Antoś Jones Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 24
Reputacja: 4
Niestety nie jest to takie łatwe. Nie da się w ten sposób Smile

Jest ustawa i jest przymus. To jest taki sam obowiązek jak podatek dochodowy. Zmienić to może tylko ustawa
02-25-2012 04:39 PM
Kozmikus Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 28
(02-25-2012 04:39 PM)Antoś Jones napisał(a):  Zmienić to może tylko ustawa
Prawo zmieniają ludzie. Nie ustawy. No chyba, że juz całkiem panuje u nas totalitaryzm despotyczny.
Ale to juz OT Wink
02-25-2012 05:42 PM
makpfi Offline
Member

Liczba postów: 115
Reputacja: 5
Najgorzej maja ci, którzy pracują na etacie, szczególnie " na państwowym ".
Wszyscy inni mogą zastosować którąś z form optymalizacji podatkowej, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne zgodnie z obecnie obowiązującym prawem.
A zaoszczędzone środki przeznaczyć na " prywatne " zabezpieczenie swojej emerytury.

Jedną z popularniejszych form jest założenie firmy i/bądź zatrudnienie się w niej na Wyspach lub na Słowacji. Podatków do dosyć wysokiego pułapu wcale nie ma, a składki na ubezpieczenie są znacznie niższe.

"Cywilizacje umierają, gdy kobiety nie chcą rodzić dzieci a mężczyźni walczyć" - Józef Maria Bocheński
Profil na Bio/ Lubelskie-Mazowieckie/CB radio
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-26-2012 09:54 PM przez makpfi.)
02-26-2012 09:54 PM
Invis1ble Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 1
Niestety, podatków, które są wszędzie nie da się ominąć. Gdyby chociaż te pieniądzę były wydawane przez władze w dobry sposób... Jak widzę rzeszę urzędników na państwowej posadzie, która robi mi wielką łaską kiedy chcę coś załatwić w danej instytucji to krew mnie zalewa...

http://darmowe-gry.info
03-30-2012 09:27 PM
Alienator Offline
Super Moderator

Da się.
- Podatek dochodowy do wywalenia, Vat na 7% i wystarczy. Jak unia na to nie pozwala to wypieprzać z tej unii bo więcej z tego zobowiązań niż korzyści. Niestety Vatu się nie da zmienić nie wychodząc z unii.
- Paliwo po 3 zł lub podobnie jak na kursie światowym za baryłkę. Wystarczy ten jeden warunek zmienić i nic poza innymi uwagami i wszystko rusza z bata!
- Zus do całkowitej likwidacji, totalnie deficytowa instytucja i bardzo kosztowna.
- Żadnych ale to absolutnie żadnych przymusowych ubezpieczeń - a co to ja jestem dziecko aby mnie uszczęśliwiać na siłę? Ponadto ZUS jawnie marnuje moje pieniądze i jak tylko ustrój się zmieni ludzie za to odpowiedzialni będą sądzeni.

Czyli:
- Ubezpieczam się prywatnie i płace powiedzmy 200 zł składki, jestem leczony w prywatnych wypasionych klinikach i przez zadowolonych lekarzy.
- Nie ubezpieczam się - nie jestem leczony, w stanie agonii lub na życzenie mogę być leczony ale dostaję za to normalny rachunek do zapłacenia.
- Emerytura: Ludzie starsi muszą mieć wypłacaną niestety na starych zasadach (na to znajdą się pieniądze po zwolnieniu urzędników) ale nowa generacja musi mieć absolutnie wolną rękę co robić z pieniędzmi i jak sobie oszczędzać/odkładać.
- Urzędnicy 95% do zwolnienia - niech szukają pracy i zakładają firmy, dlaczego ma być im łatwiej niż nam?
- Żadnych deklaracji podatkowych, po kiego grzyba to komu potrzebne. Sprzedaję towar - wystawiam paragon - płace podatek - wystarczy!
- Żadnego socjalizmu i przelewania moich pieniędzy na konto Kowalskiego który pobiera rentę niesłusznie bo jest cwaniakiem a ja zapied...lam na niego.
http://biznes.onet.pl/cudowne-ozdrowieni...news-detal
- Urzędnik nie ma żadnego interesu aby pomagać ludziom - ponieważ jeżeli ludziom będzie lepiej to jego stanowisko zostanie usunięte. To jest jasne jak słoń!

Uważacie że to się nie zmieni - zmieni się jeżeli więcej osób będzie tego chciało.
03-30-2012 10:32 PM
emir Offline
Senior Member

Liczba postów: 389
Reputacja: 27
(03-30-2012 10:32 PM)Alienator napisał(a):  - Zus do całkowitej likwidacji, totalnie deficytowa instytucja i bardzo kosztowna.
- Emerytura: Ludzie starsi muszą mieć wypłacaną niestety na starych zasadach (na to znajdą się pieniądze po zwolnieniu urzędników) ale nowa generacja musi mieć absolutnie wolną rękę co robić z pieniędzmi i jak sobie oszczędzać/odkładać.
- Urzędnicy 95% do zwolnienia - niech szukają pracy i zakładają firmy, dlaczego ma być im łatwiej niż nam?

W pełni zgadzam się co do ZUS'u.
Na wypadek jakby mi odbiło, żeby wracać do Polski i zakładać firmę to na ścianie mam wydrukowany i powieszony ten obrazek: [Obrazek: 1247093069_by_Nelson__500.jpg]
Jednak jestem przekonany, że likwidacja ZUS w opisanej formie jest nierealna - mimo, że potrzebna. Dlaczego? Na koniec lipca 2009 roku emerytów i rencistów było 7,5518 miliona (za bankier.pl) i ta liczba rośnie. To jest piekielnie dużo - w 2012 minimalna emerytura w Polsce to 800zł (za http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,1090...rosna.html ). Ludności w PL jest 38136 tys. Z tego 7350 tys to dzieci do 17 roku życia. pdf - stat.gov.pl. Zostaje 23234 tys. ludzi potencjalnie zdolnych do pracy - ale uwaga: część z nich to aktywne matki (i kobiet jest w Polsce statystycznie więcej niż mężczyzn). Czyli Na pewno może pracować połowa z tego (panowie) i pewnie ze 3/4 drugiej połowy - czyli kobiet. Da to w sumie około 20330 tys. pracujących i 17806 tys. na utrzymaniu. To blisko 47% społeczeństwa która musi być utrzymana przez pozostałe 53%. Oczywiście to bardzo zgrubne obliczenia, ale pokazujące skalę problemu. Czyli pracując - musisz utrzymać siebie i "prawie utrzymać" drugą osobę.

szukajcie mnie na boungler.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-31-2012 12:43 AM przez emir.)
03-31-2012 12:18 AM
Alienator Offline
Super Moderator

no zwyczajnie mi rece opadają. Kto nas wpieprzył w takie g...no?
03-31-2012 12:41 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz