Projekt Boungler Forum

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transmisje radiowe
Autor Wiadomość
Alienator Offline
Super Moderator

Liczba postów: 332
Reputacja: 12
Transmisje radiowe
Tutaj proponuję zgłaszać częstotliwości na których możliwy jest odbiór wszelkich stacji informacyjnych (media):

Transmisje radiowe z Ukrainy:
10.460 MHz USB i 3.595 MHz USB
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-22-2014 06:22 PM przez Alienator.)
02-22-2014 10:11 AM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Etranger Offline
Member

Liczba postów: 50
Reputacja: 14
RE: Transmisje radiowe
10.460 MHz to ogólnie ulubiona częstotliwość piratów, najczęściej zza wschodniej granicy. Ostatnio używana w związku z sytuacją na Ukrainie.

Z ciekawych częstotliwości to proponuję 11.175 MHz USB, wojskowy system GHFS.

Z tego co czytałem, są główne trzy rodzaje transmisji, z różnymi kryptonimami:
- MAINSAIL - swoiste wywołanie ogólne do wszystkich stacji naziemnych,
- EAM'S - Emergency Action Message - zakodowane wiadomości o wysokim priorytecie, powtarzane dwa razy. Mają formę długich ciągów liter i cyfr.
- SKYKING - prawdopodobnie komunikaty mające związek z bronią jądrową. Najwyższy priorytet. Powtarzane nawet cztery razy pod rząd, zaczynają się od słów "SKYKING, SKYKING, do not answer", stosując swoistą autoryzację rozkazów nie wymagającą odpowiedzi odbiorców.

| BB | Radiokomunikacja | CB | Elektronika | CNC |
02-22-2014 12:43 PM
klusownik Offline
Banned

Liczba postów: 63
To i ja dodam cos ciekawego.

Polecam ustawic skanery z krokiem 12 khz i w modulacji FM na nastepujacych zakresach:

145,1940 - 145,2060
145,7940 - 145,8060

Na tych czestotliwosciach odbywa sie komunikacja ze statkami kosmicznymi.
Wlasnie przed chwila 14.45 na moich radiach byla slyszalna z doskonala jakoscia lacznosc z miedzynarodowa stacja kosmiczna ( w jezyku rosyjskim) 145.800 FM

Oni dosc czesto przeprowadzaja lacznosci ze szkolami czy osrodkami naukowymi i jesli sa akurat w przelocie nad nami to mozna ich bardzo ladnie odbierac.
Niestety bedzie to tylko odbior ISS bo na uslysznie drugiej strony nadajacej z Ziemi raczej nie ma szans.

Ale i tak milo ich posluchac.
Poza tym istnieje takze mozliwosc samodzielnego nawiazania amatorskiej lacznosci z ISS.
Na stacji znajduje się sprzęt radiowy na potrzeby krótkofalarstwa (projekt ARISS). Ma ona także przydzielone własne znaki wywoławcze: amerykańskie NN1SS oraz NA1SS, rosyjski RZ3DZR oraz niemiecki DL0ISS.

http://www.nasa.gov/mission_pages/station/main/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-22-2014 03:08 PM przez klusownik.)
02-22-2014 03:07 PM
Etranger Offline
Member

Jak ktoś jeszcze nie słuchał ISSa, to jest jutro okazja.
Jak piszą organizatorzy, wszystko odbędzie się o godzinie 18:36 UTC, czyli 20:36 naszego czasu.
Słuchać trzeba na częstotliwości 145.800 FM.

Spis pytań do astronautów na stronie http://www.ariss-eu.org/2014_06_16.htm

06-19-2014 07:36 PM
Etranger Offline
Member

Jak ktoś lubi słuchać krótkich fal, to ciekawym zjawiskiem są pirackie stacje AM.
Wystarczy odbiornik z dobrą anteną i chwila czasu wieczorem, nastawiamy pasmo 49 metrów, dokładnie 6,200 MHz w górę.
W takim nadawaniu specjalizują się Holendrzy, audycje są muzyczne, sporo ciekawostek Smile
Jest specjalny chat gdzie na bieżąco wymieniane są informacje o stacjach. Adres chatu.
Dodatkowo mamy pełną interakcję, jak napiszemy danej stacji raport, to dostaniemy dedykację i podziękowania na antenie.

08-17-2014 07:41 PM
tonieja Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 49
Reputacja: 6
Z piętnaście lat temu jako dzieciak bawiąc się krótkofalówką (potrafiłem ją amatorsko przestrajać) w godzinach wieczornych dzięki "potężnej" improwizowanej antenie z drutów udało się mi odebrać dziwną transmisję. Była to rozmowa po angielsku w jedną stronę (nie słyszałem drugiego rozmówcy), w stylu meldunkowym, a wypowiedzi były kończone na "over" (odbiór), czasem "captain" itp. Trwało z godzinę, z dużymi czasem zakłóceniami, a niekiedy głos był krystaliczny. Nie potrafiłem za wiele zrozumieć ale jakby chodziło o naprawę czegoś. Tak sobie myślę od tej pory, że mogła to być komunikacja z ISS albo czymś podobnym, a słyszałem zapewne orbitę, bo Ziemi nie byłoby raczej jak.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-18-2014 10:30 AM przez tonieja.)
08-18-2014 10:27 AM
Etranger Offline
Member

Fale radiowe są pełne dziwnych transmisji. Wystarczy pokręcić gałką i można znaleźć wojsko, piratów, szpiegów, agencje informacyjne, prognozy pogody, marynarzy, samoloty, wzorce czasu, krótkofalowców, służby itd. Wszystko zależy od częstotliwości i propagacji.
Co do Twoich doświadczeń, to ciężko powiedzieć co to mogło być, raczej nie ISS, bo przelot nad danym punktem Ziemi trwa około 12 minut i tyle tylko jest możliwe słyszalności.
Bardziej obstawiał bym marynarzy.

08-18-2014 09:48 PM

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów